top of page

Primáš a Spev

Aktualizováno: 2. 4. 2022

3.Kapitola


Ďalšia kapitola zo života PRIMÁŠA 🎻 Dnes to bude o SPEVE na svadbách/oslavách💃🏻🕺

Kapela, ktorá hrá na svadbe by si mala byť vedomá toho, že pokiaľ nebude niekto z členov spievať, môže rovno ísť domov- Adios 🙋‍♂️ Spev je hybná sila a vy by ste mali chcieť rozhýbať celú svadbu. Zdanlivý problém môže nastať s určením polohy spevu. Na tomto mieste by som to rozdelil na 2 situácie.


Tou prvou je spievanie počas tanečných kôl. To znamená, že kapela stojí na pódiu a spieva do mikrofónov. Z tohto miesta musí kapela spevácky dominovať. Primáš by mal smerovať k tóninám, v ktorých sedí jeho poloha hlasu, respektíve ostatných členov kapely. Pozor na jednu vec. Stáva sa, že primáš nie je spevák a tak úlohu hlavného speváckeho lídra preberie niekto iný v kapele. To je v poriadku. ALE! Primáš ako dirigent kapely by mal ostať stále viditeľný.


V pozícii druhého huslistu som viackrát zažil ako primáš prišiel o svoju rolu, keď smerovanie playlistu určoval niekto iný v kapele. A nielen zmenu piesne, ale aj tóniny a tempa. Primáš bol v podstate permanentne otočený chrbtom k ľuďom lebo nevedel, čo bude nasledovať. Myslím si, že postavenie primáša(aj keď nespieva) by malo ostať zachované.


Samozrejme, môžete dostať okno(stalo sa mi) a vtedy je super keď vás kapela podrží. Pokiaľ však fungujete ako stála formácia, tak by sa primáš mal naučiť poradie piesní, tóniny alebo mať po ruke nejaký zoznam. Sám som začínal s vytlačeným zoznamom tanečných kôl. Platí, že príprava na akúkoľvek akciu je veľmi, veľmi dôležitá. Minimálne kým sa človek do toho dostane.


Druhou situáciou určovania hlasovej polohy je tzv “Hranie pri stoloch”. V tomto prípade môže nastať zmena v prospech hostí. Ak si chcú hostia zaspievať napr. ich obľúbené piesne, vedia udržať intonáciu(rozumej, že vieš identifikovať z ich spevu konkrétnu pieseň), nájdi tóninu, ktorá im bude sedieť. Nemusíte sa báť, že pozornosť strhnú viac na seba. Tým, že ste medzi nimi si vytvárate bližší vzťah. Táto intímnejšia situácia môže zohrať tiež dôležitú úlohu pri potencionálnych ďalších ponukách 😉Ostaňte naladení 🎻

Milan Veróny

19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page